Eva Lauková (1948) je nevestou Juraja Lauku ml. Rozhodla sa ďalej niesť maliarsku štafetu známych insitných maliarov Juraja Lauku st. a Juraja Lauku ml. Narodila sa v Bratislave kde absolvovala stavebnú priemysloveku a pracovala ako projektantka. V súčasnosti pracuje v poisťovníctve.

Umelecké životné príbehy a úspechy v rodine jej dali odvahu, aby svoju záľubu v maľovaní premenila na intenzívny záujem. Jej túžba po výtvarnom zdokonaľovaní sa je obrovská a neutíchajúca. Od roku 1997 navštevuje Ateliér neprofesionálnych výtvarníkov pod vedením akademického maliara Júliusa Kollera a v súčasnosti pod vedením akademickej maliarky Kataríny Kuzmovej. V súťažiach "Výtvarné spektrum" získala čestné uznanie.

Najradšej maľuje krajinky v ich skutočnej podobe s neopakovateľnými zátišiami. Najprv túto krásu starostlivo ukladala na menšie formáty, ale v ostatnom období smelo vytvára rozmernejšie kompozície.Olejom, pastelom a inými technikami sa snaží zachytiť čaro prírody, krajiny a kvetov, ale túži sa v budúcnosti prejaviť aj iným spôsobom. S úspechom vyskúšala techniku artprotisu (textilné kompozície). Pri samoštúdiu ju veľmi očarili impresionisti, najmä Monet a jeho témy zobrazenia, ktorú sa pokúša podobne stvárniť.

Eva Lauková maľuje krásne, jemne, vkladá do svojich obrazov cit obyčajných, ale krásnych vecí. Pocity diváka z krajiniek ho vťahujú do priestoru a času umelkynho zážitku. Dokonale zvládnutá technika, hlavne olejomaľby, cieli do divákovho oka. Do duše taktiež.KĽÚČ 28